3

سئو و بهینه سازی

آیا محتوای کپی به سئو سایت آسیب میزند؟

اسفند ۳, ۱۳۹۴ در ۸:۲۲ ق.ظ توسط

محتوای کپی به سایت شما آسیب می زند؟

در این مقاله سعی شده تا نکاتی را خدمتتان توضیح دهیم که چرا محتوای کپی خوب نیست و تا آنجا که میشود سعی کنید یک محتوایی تولید کنید که منحصر به فرد باشد و خواننده ترغیب شود محتوای شما را تا انتها دنبال کند.این کار باعث میشود علاوه بر این که رتبه سایت خود را از دست نمیدهید، کاربران سایت شما صفحه و مطالب شما را با دیگران به اشتراک میگذارند.

یکی از بزرگترین و البته مهم ترین موضوعاتی که تا امروز در سئو مطرح شده ، مبحث محتوای کپی ( Duplicate Content ) هست. این موضوع در وب فارسی نمود بسیار بیشتری دارد چرا که تعداد سایتهای تولید کننده محتوا بسیار کم است و اکثر سایتها مصرف کننده محتوای تولید شده توسط سایر سایت ها هستند و عجیب تر آنکه گاها می بینیم سایت های کپی کار رتبه بهتری نسبت به تولید کنندگان محتوا دریافت میکنند!

منظور از محتوای کپی ( Duplicate Content ) چیست؟

هر محتوایی که در بیش از یک صفحه ( آدرس ) قرار دارد ، محتوای کپی محسوب میشود. پس اگر حتی در سایت خود ۲ صفحه با آدرس های متفاوت و محتوای یکسان داشته باشید ، سایت شما مشکل Duplicate Content دارد. این مثال بین ۲ سایت هم صدق میکند یعنی اگر دو سایت صفحات یکسان داشته باشند هر دو سایت ممکن است کپی کار شناخته شوند!

duplicate-web-content

 

 

مشکل محتوای کپی چیست؟

مشکل اصلی محتوای کپی برای موتورهای جستجو این است که اغلب قادر به تشخیص محتوای  اصل از کپی نیستند و به همین دلیل ممکن است سایت کپی کار رتبه بهتری نسبت به سایت تولید کننده محتوا دریافت کند. از طرف دیگر گوگل در هنگام بررسی محتوای شما فقط به نو ( unique ) بودن آن توجه نمیکند بلکه تمرکز اصلی گوگل بر کیفیت محتواست.

پس عواملی که در رتبه بندی صفحات یکسان دخالت دارند عبارت اند از :

موتورهای جستجو اغلب نمیتوانند تشخیص دهند که محتوا را چه کسی تولید کرده است

  1. در رتبه بندی فقط نو بودن محتوا مهم نیست و به همین دلیل موتورهای جستجو صفحه ای را ترجیح میدهند که برای کاربر مفید تر باشد

  2. عواملی مانند اعتبار دامنه ( DA ) ، عمر دامنه ، میزان محبوبیت سایت و… در رتبه بندی صفحات تاثیر گذار است.

آیا محتوای کپی به رتبه من آسیب میزند؟

مطمئنا این سوال را بارها از خود پرسیده اید و شاید از سئوکاران مختلفی هم این سوال را پرسیده باشید. بارها از من پرسیده شده و هربار با شک جواب بله دادم ولی حقیقت  امر این است که این نوع محتوا لزوما به سئو و رتبه سایت شما آسیب نمیزند.

بالاخره میتونم کپی کنم یا نه ؟

surpriseAFM

محتوای کپی به ضرر سایت شما نیست ولی در منابع متعدد مانند Google Webmaster بر لزوم تولید محتوای یونیک تاکید شده است. پس به دلایل زیر کپی نکنید :

  1. تاکید اصلی گوگل بر محتواست ( Content Is The King ) و در منابع متعدد به اهمیت تولید محتوای یونیک تاکید شده

  2. تولید محتوای اختصاصی باعث جذب کاربران دائمی میشود

  3. کپی کردن محتوا نوعی دزدی محسوب میشود. (خصوصا نوع بدون منبع و اجازه آن )

  4. داشتن محتوای کپی احتمال حضور در رتبه های بالا را کمتر میکند چون گوگل چند صفحه مشابه هم را در رتبه های کنار هم قرار نمیدهد. به عبارت دیگر رقابتی بین چند کپی کار ( و سایت تولید کننده بخت برگشته ) علاوه بر رقابت اصلی بوجود می آید.

 

برچسب‌ها, , ,

+

3 دیدگاه

پاسخ دهید

جلوگیری از اسپم *